Autorica najpopularnijeg SF serijala Martha Wells iznenadila posjetom u Muzeju zaboravljenih priča: Preselila bih se ovdje!
- Valentina Andrašek
- May 9
- 3 min read

Kada autorica jednog od najpopularnijih SF serijala današnjice u svom prenatrpanom rasporedu odluči posjetiti magični muzej na zagrebačkom rubu stvarnosti – to nije slučajnost. Martha Wells, književna superzvijezda i višestruko nagrađivana autorica serijala Dnevnici jednog Ubibota, iskoristila je svoju jedinu slobodnu rupu u rasporedu na SFeraKonu kako bi posjetila Muzej zaboravljenih priča u samom centru Zagreba, u Ilici 26. Tamo se zadržala skoro dva sata, oduševljena radovima i pričama koje joj je osobno ispričao Zdenko Bašić, tvorac ovog jedinstvenog muzeja posvećenog bajkama, mitovima i izgubljenim sjećanjima.
Do posjeta je došlo nakon što je Wells u avionu prema Zagrebu listala promotivnu brošuru i uočila Muzej te odlučila otići tamo zajedno sa suprugom. Nakon obilaska izjavila je kako joj je to bilo jedno od najposebnijih iskustava u Hrvatskoj.
Martha Wells inače rijetko objavljuje privatne trenutke, no ovaj je put na svom Instagram profilu podijelila fotografije iz Muzeja i zaključila da bi trebali dobiti svjetsku nagradu HUGO.
"Bilo mi je zadovoljstvo upoznati ju i ispričati priče iz naše narodne predaje. Bila je iznenađena našom bogatom mitologijom, posebno jer je sama napisala knjigu o vilama" rekao je Zdenko Bašić nakon susreta s popularnom spisateljicom.
Wells je naglasila kako Amerika obiluje mitovima o vampirima i vješticama, ali da Europa nosi posebnu dubinu i autentičnost. Upravo zato joj je Muzej zaboravljenih priča odmah zapeo za oko.
Martha Wells trenutno uživa u vrhuncu popularnosti – njezin serijal "Dnevnici jednog Ubibota" iznimno je čitan, a 16. svibnja izlazi i televizijska serija temeljena na tim knjigama.
Muzej zaboravljenih priča
Skriven u srcu Zagreba, Muzej zaboravljenih priča nije samo muzej – to je kuća čudesa, magično utočište stvorenja iz davnih narodnih predaja. Smješten u Ilici 26, iza starih gradskih zidova skriva se jedinstven prostor u europskom kontekstu, koji kroz umjetnički koncept transmedijskog umjetnika Zdenka Bašića oživljava bogatu nematerijalnu baštinu Hrvatske.
Na više od 200 četvornih metara, posjetitelji mogu zakoračiti u sedam tematskih prostorija, koje poput magičnog portala vode u svjetove gdje stvarnost nestaje, a priče progovaraju. Svaka prostorija donosi drugu dimenziju – od pradavnoga svijeta slavenske mitologije, vilinskih šuma i podvodnih dubina, do mračnih sjenki koje su nekoć šaptale iz tavana i bunara. Tu su i predaje o vješticama, coprnicama i bićima s granice stvarnosti i sna.
Najveći broj priča dolazi iz sjeverozapadne Hrvatske – obronaka Medvednice, Posavine, Turopolja i Samoborskog gorja – gdje su Zdenkove bake nekad pripovijedale o coprnicama, baukačima, nevidinčićima i drugim zaboravljenim bićima. No, kako biste se doista izgubili u čudesnosti, muzej širi svoju mrežu priča i prema Istri, Kvarneru, Dalmaciji i Velebitu, gradeći imaginarnu kartu gotovo nestalih svjetova.
Izloženi predmeti – lutke, skulpture, kostimi i scene – izrađeni su ručno, kombinacijom drva, gipsa, tkanina, metala i pronađenih predmeta. Sve odiše atmosferom snoviđenja – prostorom između jave i sna – u kojem se starinske priče ne čitaju, nego doživljavaju.
Za one koji žele dublje zaroniti u svijet usmenih predaja i imati autentično iskustvo, moguće je i posebno vodstvo s pripovjedačicom Josipom Šiklić (Purgericom) ili samim autorom postava, Zdenkom Bašićem, koje traje oko 60 minuta i ostaje duboko urezano u sjećanje. Također, tu su i pričaonice za velike i za male, a da sve bude jedan poseban doživljaj, pričaonice su kostimirane, što znači da vas kroz Muzej može voditi vila ili pak neko drugo biće iz naše narodne baštine. Oni koji žele sami šetati muzejem, ali usput i slušati priče, tu je audio vodič, u kojem možete odabrati koju priču želite čuti, a možete ih slušati na šest jezika.
U vrijeme kada se buka svakodnevice pojačava, Muzej zaboravljenih priča nas poziva da na trenutak zastanemo – i poslušamo što nam šapuću tiha bića iz sjena. Ona ne traže mnogo – samo jedan tren pažnje, da se o njima ponovno priča i da se nikad više ne zaborave.
Pogledajte više na internetskoj stranici muzeja: https://www.muzejprica.com/
---
Tekst&Foto: Morana Lerga, PR Muzeja zaboravljenih priča
댓글